سکته مغزی و آلزامیرموسسه نیکو حامیان ایرانیان شماره ثبت: ۲۸۳۱۹کمک به فرد دچار سکته مغزی

در اين حالت انتقال‌ سریع‌ بیمار به‌ بیمارستان‌ بسیار حیاتی‌ است‌. اگر سکته‌ مغزی‌ به‌ دلیل ‌لخته‌ روی‌ داده‌ باشد، می‌توان‌ با دادن‌ دارو، وسعت‌ صدمه‌ مغزی‌ را محدود و روند بهبود را سریع‌تر کرد.

سکته‌ مغزی‌ به‌طور شایع‌تر در سنین‌ بالا و نیز در افرادی‌ که‌ دچار فشار خون‌ بالا یا برخی‌ دیگر اختلالات‌ گردش‌ خون‌ هستند، رخ‌ می‌دهد.

آثار سکته‌ مغزی‌ وابسته‌ به‌ حجم‌ و بخشی‌ از مغز است‌ که‌ دچار آسیب‌ شده‌است‌. در برخی‌ موارد، این‌ وضعیت‌ می‌تواند کشنده‌ باشد؛ با این‌ حال‌، اکثر افرادپس‌ از سکته‌ مغزی‌، به‌طور کامل‌ بهبود پیدا می‌کنند.

تشخیص‌

ممکن‌ است‌ موارد زیر وجود داشته‌ باشند:
مشکلاتی‌ در تکلم‌ و بلع‌

اگر از بیمار بخواهید که‌ دندان‌های‌ خود را نشان‌ دهد، تنها یک‌ طرف‌ صورت‌ حرکت‌ خواهدکرد و یا حرکت‌ (دوطرف‌) یکسان‌ نیست‌.
از دست‌ دادن‌ قدرت‌ یا حرکت‌ دراندام‌ها

سردرد شدید و ناگهانی‌
وضعیت‌ ذهنی‌ منگ‌ و هیجان‌زده‌ که‌ می‌تواند با مستی‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود.
از دست‌ رفتن‌ هوشیاری‌ به‌طور ناگهانی‌ یا تدریجی‌

اقدامات‌ نجات‌دهنده‌ حیات‌

اهداف: باز نگه‌ داشتن‌ راه‌ تنفسی‌
فراهم‌ کردن‌ شرایط‌ انتقال‌ فوری‌ بیمار به‌ بیمارستان‌

هشدار: اگر بیمار بی‌هوش‌ است‌، راه‌ تنفسی‌ را باز و تنفس‌ را کنترل‌ کنید؛آماده‌ باشید تا در صورت‌ لزوم‌، احیای‌ تنفسی‌ و ماساژ قفسه‌ سینه‌ را آغاز کنید. اگر بیمار نفس‌ می‌کشد، وی‌ را در وضعیت‌ بهبود قرار دهید. با مرکز اورژانس‌ تماس‌ بگیرید و آمبولانس‌ درخواست‌کنید. تا زمان‌ رسیدن‌ نیروهای‌ امداد پزشکی‌، علایم‌ حیاتی‌ (سطح‌ پاسخ‌دهی‌، نبض‌و تنفس‌) را کنترل‌ و ثبت‌ کنید.

احتیاط:

چیزی‌ برای‌ خوردن‌ یا نوشیدن‌ به‌ بیمار ندهید چون‌ سکته‌ مغزی‌ می‌تواند عمل ‌بلع‌ را با مشکل‌ روبه‌رو کند.

اگر بیمار هوشیار است‌، به‌ او کمک‌ کنید تا دراز بکشد به‌ طوری‌ که‌ سر و شانه‌هایش‌ مختصری‌ بالاتر از تنه‌، روی‌ چیزی‌ تکیه‌ کند. سر او را به‌ سمت‌ مبتلا خم‌ کنید و یک‌ حوله‌ روی‌ شانه‌ او قرار دهید تا هرگونه‌ ترشحی‌ را جذب‌ کند. با مرکز اورژانس‌ تماس‌ بگیرید و آمبولانس‌ درخواست‌ کنید.

هر لباسی‌ را که‌ ممکن‌ است‌ تنفس‌ بیمار را دچار اختلال‌ کند، شل‌ کنید. همچنان‌ به‌ بیمار اطمینان‌ خاطر بدهید. علایم‌ حیاتی‌ (سطح‌ پاسخ‌دهی‌، نبض‌ وتنفس‌) را تا رسیدن‌ نیروهای‌ امداد پزشکی‌، کنترل‌ و ثبت‌ کنید.

آیا شما علائم و نشانه های آلزایمر را دارید ؟

بیماری آلزایمر یکی از مهمترین علل فراموشی بوده به صورتی که شخص به کلی گذشته و حال خود را از یاد برده و محیط زندگی و اطرافیان را نمی شناسد.

درمراحل پیشرفته شخص مبتلا به بیماری آلزایمر به علت از کار افتادن سلولهای مغزی و در نتیجه فراموشی مطلق قادربه خوردن غذا، نظافت شخصی و غیره نخواهد بود که برای افراد خانواده شاهد بودن چنین فاجعه ای بسیار دردناک و غیرقابل تحمل میباشد.
در حال حاضر بیش از ۵/۴ میلیون نفر از کهنسالان  کشورآمریکا به این بیماری دچارهستند

پیش بینی میشود که اگر داروی موثری برای درمان این بیماری کشف نشود و یا از بروزآن جلوگیری نگردد، تا سال ۲۰۵۰ رقم این بیماری در آمریکا به بیشتر از ۱۸ میلیون نفرخواهد رسید.
اگرچه داروی موثری برای بیماری آلزایمر وجود ندارد ولی دانشمندان علوم پزشکی تا حدودی توانسته اند حرکت این بیماری را به وسیله بعضی از داروها کند کرده و کیفیت زندگی بیمار و اطرافیان بیمار را بالا برند. تا به حال چند ژن مسئول این بیماری شناسایی شده که خود در نحوه درمان آن مهم و موثر خواهد بود.

علائم و نشانه های آلزایمر:
هر کسی در زندگی ممکن است دچار فراموشی شده و یابسیاری از چیزها را به خاطر نیاورد که به طور کلی طبیعی است و نباید از آن وحشتداشت.

 فراموشی مربوط به بیماری آلزایمر نوعی فراموشی است که مدام در پیشرفت بوده و شخص به تدریج به خاطر از کار افتادن سلولهای مغزی به کلی همه چیز را از یاد میبرد واین عمل یا عارضه برگشت دادنی و جبران شدنی نیست. اکثر بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر دارای علائم و نشانه های مشخصی هستند که میتوان در زیر به آنها اشاره نمود.

۱ــ فراموشی مداوم و غیربرگشت
در اوائل بروز بیماری شخص مرتبا به عارضه فراموشی دچار شده و به طور کلی گذشته نزدیک خود را به خاطر نمیآورد. مثلا نمی داندآیا در چند دقیقه گذشته با دوستش تلفنی صحبت کرده و یا دارویش را خورده.

اینگونه افراد قادرند گذشته دور را به خاطر آورده و در مراحل اولیه بیماری مشکلی از این نظر نداشته باشند ولی در نهایت متاسفانه گذشته دور را هم به خاطر نخواهندآورد. در ضمن در مراحل اولیه بیماری شخص قادر نیست مکالمه و صحبت معمولی را به راحتی ادامه دهد و دچار وقفه و سکته هایی در صحبت میشود. کلیدش را گم میکند، مدارک مهمی را که در جای امنی گذاشته به خاطر نم یآورد و کم کم در مراحل بالاتر اسامی اعضا خانواده را از یاد میبرد تا جایی که به کلی همه دنیا برایش ناشناس و غریبه و تاریک میشود و مغزش یارای کمترین فعالیت را نخواهد داشت.
۲ــ‌ بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر مشکلاتی با اعداد و ارقام خواهند داشت و حساب کردن و جمع و تفریق و غیره را در اوایل به کندی انجام داده و در مراحل بعدی از حل آن قاصر میشوند.
۳ــ یک بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر که روزی ناطق خوبی بوده و میتوانسته به راحتی درجمع عده ای سخنرانی کند و بدون یادداشت و کاغذ و کتاب قادر بوده ساعتها حرف بزند، به علت طبیعت این بیماری در موقع صحبت کردن به سختی به دنبال لغاتی میگردد که بتواند مقصودش را بیان نماید که گاهی هم برای بیمار و هم برای مخاطب بیمار سخت وناراحت کننده است.
۴ــ‌ بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر به تدریج حس زمان و مکان را از دست میدهند و به سختی میتوانند تشخیص دهند که در کجا هستند و در چه زمانی از روز به سر میبرند و یا چه روزی از روزهای هفته را میگذرانند. جای تعجب نیست اگر شخصی که در یک محله ای به مدت بیشتر از ۳۰ سال زندگی کرده نتواند منزلش راپیدا کرده و گم و سرگردان میشود.
۵ــ شخصی که به بیماری آلزایمر دچار است نمیتواند تصمیم بگیرد و در مورد موضوعی یا شخصی به درستی قضاوت کند. این عمل که به خاطر طبیعت خسته کننده و درهم پیچیده بیماری به وجود میآید دوستان و اطرافیان بیمار را نگران و خسته میکند.

اگر اطرافیان ندانند که این شخص به بیماری آلزایمر دچار است اینگونه اعمال او را به دشمنی و خصومت و کینه ورزی و بی توجهی ربط میدهند و مشکلات دیگری را به وجود میآورند.
۶ــ‌ بیمار مبتلا به آلزایمر به علت فراموشی نمیتواند کارهای روزانه و شخصی خود مانند پختن و حمام کردن و لباس پوشیدن و غیره را انجام دهد. که گاهی موجب ناراحتیهای خود بیمار و اطرافیان میگردد.
۷ــ طبیعت بیماری آلزایمر به تدریج شخصیت بیمار را تغییر میدهد. انسانی که سالیان سال به همه محبت کرده و در مهربانی و انساندوستی معروف بوده ممکن است طوری نمایان شود که تصورش مشکل است.

 این شخص ممکن است به نزدیک ترین فرد خانواده اعتماد نداشته باشد. اکثرا آلزایمر همراه است با افسردگی و گوشه گیری و عصبانیت و سرسختی که باعث خستگی دوستان و اطرافیان میشود.
و بالاخره وقتی بیماری پیشرفت کرد تمام این علائم ونشانه ها به سرعت شدت یافته و بیمار را در تنگناها غیر قابل برگشت و ناامید کننده ای قرار میدهد تا جایی که حتی یک سلول از سلولهای مغز شخص بیمار قدرت تحرک و خودنمایی ندارد و شخص به جسمی تبدیل میشود که تحمل او مشکل و ترک او محال خواهد شد چون عزیزیست که گذشته و حال و آینده خود را از دست داده و اطرافیان با نگاه به این جسم که روزی شاد و شادی آور بود دیگر چیزی نمی بینند و نمیشوند زیرا او متاسفانه قوای فکرکردن و حرکت کردن و حرف زدن خود را از دست داده و خودی و بیگانه را به کلی از یاد برده است.

تاثیرشگفت‌انگیز رژیم غذایی درپیشگیری ازآلزایمر

داشتن یک رژیم غذایی مناسب ( شامل گردو و فندق، ماهی و بعضی از میوه‌های خاص و سبزیجات ) می‌تواند درپیشگیری از آلزایمر موثر باشد
تحقیقات نشان می‌دهد که دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند در پیشگیری از آلزایمر موثرباشد.

 محققان تاکید کردند که رژیم غذایی شامل روغن زیتون، انواع مغزها به خصوص گردو و فندق، ماهی و بعضی از میوه‌های خاص و سبزیجات می‌تواند تاثیر فوق العاده‌ای در پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر یا کاهش سرعت پیشرفت آن داشته باشد.

بر اساس این تحقیق، افرادی که مواد غذایی معینی را برای سلامتی مغز مصرف می‌کنند، حدود ۴۰ درصد کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند.

محققان با توجه به نتایج این تحقیق خاطرنشان کردند که یک رژیم غذایی صحیح به احتمال قوی مناسب‌ترین روش برای مقابله با آلزایمر است.

پژوهشگران تصریح کردند که عدم استفاده از بعضی مواد غذایی مانند اسیدهای چرب اشباع شده در گوشت قرمز و کره می‌تواند به طور جدی و موثر برای مقابله با آلزایمر مفید باشد و درعین حال مصرف مواد دیگری مانند اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ و ویتامین‌های E و B12 برای مغز مفید هستند.

بر همین اساس، محققان رژیم غذایی مختلفی را روی ۲ هزار و ۱۴۸ فرد سالم بالای ۶۵ سال آزمایش کردند که در این بین ۲۵۳ نفر به آلزایمر دچار شدند.

تحقیقات نشان داد: کسانی که در سالاد از روغن زیتون استفاده کردند، ۳۰ تا ۴۰ درصد در نشانه‌ها و علائم بیماری آلزایمر آنها بهبودی مشاهده شد که از این حیث پیشرفت چشمگیری به حساب می‌آید.

ممکن است اصلاح شیوه زندگی نتواند مانع از ابتلا به آلزایمر شود

موسسه ملی بهداشت (NIH) امریکا با انجام تحقیق مفصل و جامعی دریافته است که شواهد مکفی برای حمایت از توصیه های پزشکان به منظور پیشگیری و یا کنترل نشانه های بیماری آلزایمر وجود ندارد. 

پزشکان توصیه می کنند ورزش،حل کردن جدول حروف متقاطع و رعایت رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند در پیشگیری از بیماری آلزایمر موثر واقع شود.
محققان در تلاش هستند دلایل بروز بیماری آلزایمر را کشف کنند تا بتوانند راهی برای پیشگیری و یا کند کردن روند این بیماری ارایه کنند.

از این رو برای شفاف سازی شواهد کنونی و ارایه راهکارهای درمانی شفاف تر برای پزشکان؛ موسسه ملی بهداشت (NIH) در اوایل سال ۲۰۰۹ مطالعات موجود در زمینه آلزایمررا مورد بررسی قرار داد.
تحلیل این یافته ها به گونه ای تعجب آور، نا امید کننده و بر خلاف آن چیزی بود که در مورد پیشگیری از آلزایمر رایج شده است.
سالها نظریه غالب این بوده است که برای پیشگیری از زوال عقلی مرتبط با سن ” باید از ذهن خوداستفاده کنیم وگرنه آن را از دست خواهیم داد.”

داده ها با رفتارهایی مانند فعال نگه داشتن ذهن در سراسر عمر، فعالیت بدنی، مصرف غذاهای خاص و مکمل های غذایی از جمله ویتامین ها و مواد مغذی با بروز میزان کمتر زوال عقل در سنین بالا مرتبط شده اند. ظاهرا عوامل شیوه زندگی انواع مختلف زوال شناختی را محدود می کنند.
در عین حال این بررسی، اندکی از توصیه های پزشکان در مورد عوامل خطر آلزایمر و به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری حمایت کرد.
به اعتقاد آنها استعمال دخانیات، دیابت، افسردگی، سندروم سوخت و ساز  ، فشار خون بالا، کلسترول بالا و چاقی که با بیماری قلبی و دیابت مرتبط هستند وواریان های ژنی خاص همگی با افزایش خطر ابتلا به آلزایمر مرتبط هستند.
همچنین رعایت رفتارهای پیشگیرانه مانند مصرف غذاها مدیترانه ای که سرشار از میوه، سبزیجات، اسید چرب امگا ۳ ، ورزش ، فعالیت ذهنی ، حل جدول حروف متقاطع ، یادگیری چیزهای جدید وتقویت روابط اجتماعی وسیع با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر مرتبط هستند.
این پژوهشگران می گویند با این حال مشکل این است که هیچ یک موارد مطرح شده قاطعانه نیستند و استدلالی برای هیچیک آنها در توجیه توصیه این رفتارها به افرادی که میخواهند از ابتلا به زوال عقل پیشگیری کنند وجود ندارد.
محققان تاکید دارند اما با وجود این نتایج جدید، تمامی توصیه هایی که پزشکان تاکنون به منظور پیشگیری ازآلزایمر ارایه کرده اند، همگی برای سلامتی مفید هستند و دلیل مطلوبی برای رعایت وادامه آنها وجود دارد.
محققان اکنون در حال انجام تحقیقات طولانی مدت تری هستندکه ممکن است دلایل علمی مستدلی برای نشان دادن چگونگی پیشگیری از آلزایمر با این رفتارها ارایه کنند.

استفاده از رژیم غذایی که متیونین کمتری داشته باشد می تواند اختلال شناختی ناشی از بیماری آلزایمر را کند کرده و یا برگرداند

رژیم غذایی سالمتر با مقدار متیونین کمتر ، اثرات اولیه بیماری آلزایمر را کند می کند .

نتایج حاصل از  یک مطالعه نشان می دهد، بیمارانی که در مراحل اولیه تا متوسط بیماری آلزایمر قرار دارند می توانند با استفاده از رژیم غذایی سالمتر ،‌ اختلال شناختی خود را کند کنند و یا برگردانند.   

متیونین، آمینواسیدی است که معمولا در گوشت های قرمز، ماهی ، لوبیا، تخم مرغ، سیر، عدس، پیاز، ماست و دانه های خوراکی یافت می شود. در مطالعه اخیر دانشمندان موشها را به دو دسته تقسیم کردند به یک گروه رژیم غذایی همراه با متیونین و به گروه دیگر یک رژیم غذایی سالم دادند.
بعد از سه ماه محققان موش هایی را که رژیم غذایی مملو از متیونین داشتند، دوباره به دو گروه تقسیم کردند و به مدت دو ماه به یک گروه همچنان همان رژیم غذایی مملو از متیونین و به گروه دوم یک رژیم غذایی سالم دادند.
در پایان این مطالعه محققان مشاهده کردند موش هایی که به یک رژیم غذایی سالمتری روی آورده بودند، عارضه اختلال شناختی آنها به طور حیرت انگیری ازبین رفته است .
محققان براین باورند که اختلال شناختی که پس از سه ماه در موشهایی که رژیم غذایی مملو از متیونین داشتند ، مشاهده شد و انن موشها پس از این که دو ماه از یک رژیم غذایی سالمتر استفاده کردند ، به طور کامل این اختلالات رفع شد وآنها اکنون می توانند رفتار عادی داشته باشند.
این محققان اعلام کردند که این یافته نشان می دهد افرادی که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر قرار دارند ، می توانند با استفاده از یک رژیم غذایی سالم تر که متیونین کمتری داشته باشد ، به بهبود توان حافظه ای خود کمک کنند.
انان با تاکید براینکه دارویی برای درمان بیماری آلزایمر وجود ندارد، افزودند: این مطالعه نشان داد که تغییر شیوه زندگی مانند رژیم غذایی میتواند برخی اختلالاتی را که در مغز رخ می دهد، ترمیم کند.
همچنین به اعتقاد محققان ، بیماران مبتلا به آلزایمر علاوه بر گرایش به سمت یک رژیم غذایی سالم ،‌ به یک برنامه فعالیت ورزشی و ورزش ذهنی نیز نیاز دارند.

بازديد : 2306 بار

کلمات کليدي : استخدام,اعزام,پرستار,مراقب,نگهدار,خانم,آقا,مرد,زن,جهت,پرستاری,مراقبت,نگهداری،از,کودک,سالمند,بچه,نوزاد,بیمار,معلول,عقب مانده,ذهنی,جسمی,کارگر,ساده,موسسه,نیکو,حامیان,ایرانیان,ثبت28319,استخدام پرستار,پرستار خانم,پرستار آقا,پرستار کودک,پرستار سالمند,در منزل,بیمارستان,فیزیوتراپ,فیزیوتراپی،پرستاری از بچه,پرستاری از کودک,پرستاری از نوزاد,پرستاری از بیمار,پرستاری از سالمند,از پیرزن,پیرمرد
آمار کاربران
نظرسنجی
نظر شما درباره سایت

خیلی عالیه
میتونه بهتر باشه
جای کار داره
بهترین سایته
نظری ندارم!نتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 5
نظرات : 0
جدیدترین تصاویر